Aktualności

Przejdź do archiwum

GPS Track

GPS track to system śledzenia pojazdów komunikacji miejskiej. Aplikacja mobilna została zgodnie z życzeniem klienta stworzona na platformy: iOS (iPhone), Android, Samsung Bada i Nokia Symbian, dzięki czemu możliwe jest zastosowanie jej na zdecydowanej większości telefonów.

Oprogramowanie służy do śledzenia pojazdów używając telefonów komórkowych (każdy pojazd miał na stałe zamontowany telefon) - aplikacja pobiera lokalizację przez GPS i nadaje ją do serwera danych.

 

Serwer umożliwia śledzenie pojazdów w czasie rzeczywistym oraz predykcje czasu dojazdu na następny przystanek. Te informacje wyświetlane są na ekranach umieszczonych przy przystankach, pokazując rzeczywisty czas dojazdu danego pojazdu w zależności od warunków drogowych i korków.

Aplikacja pozwala też odczytać kierunek pojazdu, oraz pokazuje mapki danego terenu, aby np. umożliwić manewrowanie tramwajami na zwrotnicach w nieprzewidzianych sytuacjach – aplikacja pokazuje osobie zarządzającej ruchem podgląd na żywo lokalizacji oraz kierunku ruchu pojazdów.

Dzięki zastosowaniu telefonów komórkowych oraz zwykłej sieci komórkowej do transmisji danych cena realizacji projektu była kilkakrotnie mniejsza, niż użycie wyspecjalizowanych rozwiązań, zachowując przy tym bardzo dużą dokładność (do 5 metrów). Realizowaliśmy cały system oprócz fizycznego montażu i podłączenia tabliczek informacyjnych na przystankach.

Aplikacja działa bezobsługowo, i podczas jazdy nie jest wymagana żadna akcja ze strony kierowcy. Dodatkowo aplikacja zawiera interfejs do oznaczenia czy samochód jest używany, czy oddany do zajezdni albo serwisu.

W zależności od stanu pojazdu aplikacja raportuje pozycje z różną częstotliwością. Aplikacja jest zoptymalizowana aby wysyłać małą ilość danych. Dzięki sieci komórkowej możliwe jest nadawanie lokalizacji z dowolnego miejsca bez budowy jakiejkolwiek dodatkowej infrastruktury śledzenia pojazdów.


Powrót

Współpracujemy z